Państwowa

Inspekcja

Pracy





















O becny rok w naszym zakładzie zdominowany jest koniecznością łączenia struktur, dostosowywania regulaminów, ujednolicania zasad działania, czyli próbą wyłonienia z chaosu nowej struktury. Struktury efektywnej i dobrze zarządzanej. Jednym z
warunków osiągnięcia celu jest pogodzenie konieczności zmian ze zgodą załogi na te zmiany. Jeżeli w tym całym procesie, zdanie pracowników nie jest brane pod uwagę, to rodzi sprzeciw i nie tworzy płaszczyzny porozumienia. Jednym z takich przykładów są bony profilaktyczne i regeneracyjno-wzmacniające. Jak pamiętacie w byłym ZLK Gliwice posiłki były wydawane w postaci słoików, a w ZLK Tarnowskie Góry w postaci bonów, które służyły do zakupu produktów, z których pracownik miał przygotować wzmiankowany posiłek. Wszyscy liczyliśmy na rozciągnięcie tego sposobu wydawania posiłków na cały zakład. Niestety Pan Dyrektor ·nie wziął pod uwagę opinii Komisji BHP, nie przejął się też Stanowiskiem związków zawodowych i podjął decyzję, z punktu widzenia pracowników i kosztów, najmniej korzystną. Może dlatego, że nie wszystkie organizacje związkowe były tym zainteresowane. Dlatego wystosowaliśmy pisma:



Tarnowskie Góry 27.09.2010r.



Pan Dyrektor
Zakładu Linii Kolejowych
w Tarnowskich Górach



W nawiązaniu do Decyzji Nr 76 z dnia 06.09.2010r dotyczącej wydawania posiłków regeneracyjno - wzmacniających oraz Decyzji Nr 77 z dnia 06.09.2010r. dotyczącej wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom zatrudnionym w Zakładzie Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach organizacje związkowe działające na terenie ZLK Tarnowskie Góry podtrzymują swoje wcześniejsze negatywne stanowisko w sprawie wydawania tychże posiłków w postaci słoików, puszek itp.
Jednocześnie dziwi nas fakt ignorowania organizacji związkowych przez Pana Dyrektora. O w/w decyzjach do tej pory nie zostaliśmy poinformowani, wiedzę o ich istnieniu posiadamy od zainteresowanych pracowników. Pan Dyrektor widocznie zapomniał o swoich ustawowych obowiązkach wynikających z zapisów zawartych w KP Art.23712 i Art.23713, oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28.05.1996r. § 5. Jeżeli tak to przypominamy, iż komisja BHP jest organem doradczym i ma prawo opiniować tak ważne decyzje Pana Dyrektora, jednocześnie Pracodawca ma obowiązek ustalić zasady realizacji tych decyzji w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Odnosząc się do samych Decyzji mamy kilka wątpliwości. Wnosimy o przedstawienie nam podstaw prawnych i zasad, którymi kierowano się przy ustalaniu Załącznika Nr 2 do Decyzji 77. Prosimy również o wyjaśnienie zapisów tej samej decyzji § 6 punkt 3. Zwracamy uwagę na błędny zapis § 2 punkt 1. Wymienione Decyzje Nr 76 i 77 weszły w życie z dniem podpisania, czyli z dniem 06.09.2010r.
Rodzi się tu pytanie, co z okresem przejściowym, który pozwoliłby na ujednolicenie zasad wydawania tych posiłków na wszystkich sekcjach. Wiemy, iż te zasady na poszczególnych sekcjach są różne. Dochodzą do nas informacje o konieczności podpisywania przez pracowników oświadczeń woli o pobieraniu posiłków, co jest nie zgodne z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28.05.1996r. oraz Załącznikiem Nr 15 ZUZP. Jednocześnie pytamy, od jakiej kwoty zostanie potrącany podatek dochodowy w przypadku bonów regeneracyjno – wzmacniających za miesiąc wrzesień, których wartość wynosi 3,80 zł, a w obowiązującej już Decyzji Pana Dyrektora Nr 76 § 5 wartość tego posiłku wynosi 1,80 zł.
W związku z tym, że Pan Dyrektor podjął już te decyzje, to rozumiemy, że jest należycie przygotowany do ich realizacji. Ta znaczy, że każdy posterunek ruchu, każda działka monterska, każde schronisko jest wyposażone w kuchenkę do podgrzewania posiłków, garnki, talerze, sztućce oraz lodówki. Są to sprzęty niezbędne do właściwego wykonania w/w decyzji.
Przypominamy jednocześnie, iż zasady wydawania tych posiłków regulują już wcześniej przywoływane Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28.05.1996r. § 6:


1. Posiłki i napoje wydawane są pracownikom w dniach wykonywania prac uzasadniających ich wydawanie.
2. Posiłki powinny być wydawane w czasie regulaminowych przerw w pracy, w zasadzie po 3 – 4 godzinach pracy.
3. Napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.

§ 7. Pracodawca powinien zapewnić zachowanie odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych przygotowania oraz spożywania posiłków i napojów. Oraz Załącznik Nr 15 ZUZP punkt 4 i 5.
Z tych regulacji prawnych wynika, wprost, iż wzmiankowane posiłki muszą być dostarczane pracownikom zatrudnionym na posterunkach ruchu, działkach monterskich oraz schroniskach w dniu wykonywania ich pracy. Nie wcześnie i nie później. Informujemy, iż w razie gdyby te zasady były łamane przez Pana Dyrektora, Zarządy poszczególnych organizacji związkowych na swych posiedzeniach podjęły Uchwały, obligujące Przewodniczących tych organizacji, do podjęcia działań statutowych.



z poważaniem

Związek Zawodowy
Dyżurnych Ruchu PKP
ZLK Tarnowskie Góry
Przew. Janusz Walosczyk




PRZEWODNICZĄCY
Zarządu Zakładowego
Z.Z.K.ŚL. TARNOWSKIE GÓRY
Jan Bednarek




Przewodniczący
ZOZ NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
ZLK Tarnowskie Góry
Leszek Paca




ZWIĄZEK ZAWODOWY KOLEJARZY
Pracowników
Automatyki i Telekomunikacji
w Tarnowskich Górach
Przewodniczący Mariusz Hajduk

PRACOWNICY ZAKŁADU LINII KOLEJOWYCH


W TARNOWSKICH GÓRACH

Koleżanki i Koledzy informujemy, iż Decyzje Nr 76 i 77 z dnia 06.09.2010r. dotyczące posiłków regeneracyjno-wzmacniających oraz profilaktycznych zostały podjęte przez Pana dyrektora bez konsultacji i zgody niżej podpisanych organizacji związkowych.
Dlatego całą odpowiedzialność za ich wdrożenie i realizację ponosi pracodawca. My chcemy przypomnieć obowiązujące zasady ich przyznawania:

Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia28 maja 1996r.

§ 6.
1. Posiłki i napoje wydawane są pracownikom w dniach wykonywania prac uzasadniających ich wydawanie.
2. Posiłki powinny być wydawane w czasie regulaminowych przerw w pracy, w zasadzie po 3 – 4 godzinach pracy.
3. Napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.

§ 7. Pracodawca powinien zapewnić zachowanie odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych przygotowania oraz spożywania posiłków i napojów.

Załącznik Nr 15 Zakładowego Układu zbiorowego Pracy punkt 4 i 5:
4. Posiłek regeneracyjno-wzmacniający wydawany jest w postaci jednego dania gorącego dziennie. Przy braku możliwości wydawania posiłków w takiej postaci, ze wzglądów organizacyjnych bądź z uwagi na rodzaj wykonywanej pracy, pracodawca zapewnia:
- korzystanie z posiłków w punktach gastronomicznych lub
- przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów.
5. Posiłek regeneracyjno-wzmacniający przysługuje wyłącznie w dniach wykonywania prac wymienionych w ust. 1 i 2. Z tych regulacji prawnych wynika, wprost, iż wzmiankowane posiłki muszą być dostarczane pracownikom zatrudnionym na posterunkach ruchu, działkach monterskich oraz schroniskach w dniu wykonywania ich pracy. Nie wcześnie i nie później. Dlatego prosimy Was Koleżanki i Koledzy abyście tych zapisów przestrzegali.




Związek Zawodowy
Dyżurnych Ruchu PKP
ZLK Tarnowskie Góry
Przew. Janusz Walosczyk




PRZEWODNICZĄCY
Zarządu Zakładowego
Z.Z.K.ŚL. TARNOWSKIE GÓRY
Jan Bednarek




Przewodniczący
ZOZ NSZZ "SOLIDARNOŚĆ"
ZLK Tarnowskie Góry
Leszek Paca




ZWIĄZEK ZAWODOWY KOLEJARZY
Pracowników
Automatyki i Telekomunikacji
w Tarnowskich Górach
Przewodniczący Mariusz Hajduk



Spór ten nałożył się na pewien niedowład organizacyjny który spowodował, iż w miesiącu październiku, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, wiele pomieszczeń, posterunków ruchu jest bez ogrzewania bo ma niesprawne kotły CO. Do tego, co wykazały i potwierdziły przeglądy stanowisk, przez ten rok niewiele zrobiono w celu polepszenia warunków pracy. To samo dotyczy usterek w urządzeniach, które czasami trwają parę lat, co ma znaczący wpływ na pogorszenie tak warunków pracy, jak i poziom bezpieczeństwa prowadzenia ruchu pociągów. Przy braku możliwości porozumienia organizacje związkowe wystąpiły do Państwowej Inspekcji Pracy.


Tarnowskie Góry 20.10.2010r.


INSPEKTOR PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY
OKRĘGOWEGO INSPEKTORATU PRACY
w KATOWICACH ul. GRANICZNA 29



1. Międzyzakładowa Komisja Rejonowa Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP przy Zakładzie Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach. 2. ZOZ NSZZ „Solidarność” PKP S.A. PLK Zakład Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach.
3. Związek Zawodowy Kolejarzy Śląskich Zarząd Zakładowy PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach. 4. Związek Zawodowy Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP przy Zakładzie Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach. wnioskują o przeprowadzenie kontroli w tut. Zakładzie w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 26.06.1974 z póź. zmianami Kodeks Pracy, ustawy z dnia 23.05.1991 z póź. zmianami o związkach zawodowych. Naszym zdaniem pracodawca naruszył zapisy tych ustaw ja i również zapisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28.05.1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, oraz Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników PKP PLK S.A.
W tutejszym Zakładzie Linii Kolejowych Tarnowskie Góry powołano, zgodnie z zapisami KP, Komisję BHP. Jednak, naszym zdaniem istnienie tej komisji jest fikcją. Opinie przez nią formułowane nie są brane pod uwagę przez Pracodawcę, a wnioski nie są realizowane, jeżeli już to w znikomym zakresie.
W wyniku zmian organizacyjnych, czego efektem było połączenie ZLK Tarnowskie Góry i ZLK Gliwice nastąpiła konieczność uregulowania wydawania posiłków profilaktycznych i regeneracyjno-wzmacniających. Wzmiankowana komisja BHP korzystając ze swych uprawnień w dniu 29.03.2010r. przedstawiła swoje stanowisko. Pan Dyrektor nie wziął go pod uwagę i w dniu 26.05.2010r. przedstawił swoje propozycje zmian. Organizacje związkowe w swoim wystąpieniu w dniu 26.05.2010r. podtrzymały swoje stanowisko i negatywnie zaopiniowały propozycje w/w zmian. Mimo to Pracodawca w swoich decyzjach Nr 76 i 77 z dnia 06.09.2010r. podjął jednostronnie, bez konsultacji tych dokumentów i bez poinformowania organizacji związkowych o ich wdrożeniu, decyzję o ich realizacji.
Tym samym naruszono zapisy KP art. 23712, 23713, ustawy o związkach zawodowych art. 23, art. 26, oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28.05.1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów § 5.
Organizacje związkowe po powzięciu informacji, na skutek skarg pracowników, o wdrożeniu w/w decyzji w swoim Stanowisku w dniu 27.09.2010r. po raz kolejny negatywnie odniosły się do w/w dokumentów i wskazały nieprawidłowości, oraz przypomniały zasady obowiązujące w trakcie wydawania tych posiłków. Mimo to Pracodawca nie wydajne ich w sposób wskazany w Rozporządzeniu Rady Ministrów i Załączniku Nr 15 ZUZP. Tym samym naruszono zapisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28.05.1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów § 1, 2, 5, 6, 7, oraz Załącznika Nr 15 ZUZP.
Kolejnym tematem są warunki pracy. W przeciągu roku wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, czy to w formie pisemnej, czy też w rozmowach bezpośrednich, na konieczność poprawy warunków pracy, które w wielu miejscach naruszają podstawowe zasady BHP. W miesiącu sierpniu i wrześniu dokonano przeglądu stanowisk pracy przy udziale SIP i służby BHP. Protokoły pokontrolne potwierdziły nasze wystąpienia i wskazały wiele nieprawidłowości z zaleceniami ich usunięcia w określonym terminie. Nie zostały one wykonane. Takim jednym z wielu przykładów jest brak wymiany uszkodzonych kotłów CO, co przy obecnych temperaturach spadających w nocy poniżej zera jest nie do przyjęcia.
Osobnym tematem jest nie usuwanie usterek w urządzeniach sterowania ruchem kolejowym przez okres, czasami, paru lat, takim przykładem jest nastawnia dysponująca w Chorzowie Starym. Czy też nie przestrzeganie zapisów w Regulaminach Technicznych i zmuszanie pracowników do pracy w pojedynczej obsadzie na posterunkach wieloosobowych. Takie działania mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo prowadzenia ruchu i zarazem znacznie pogarszają warunki pracy.
Tym samy Pracodawca narusza swoje podstawowe obowiązki.
W związku z reorganizacją i połączeniem ZLK Tarnowskie Góry i ZLK Gliwice nastąpiła konieczność ujednolicenia i uregulowania występujących różnic, jakie były w obu zakładach dotyczących zryczałtowanego miesięcznego wynagrodzenia SIP.
W dniu 03.08.2010r. pismem IZPRa–0703/10/10 Pracodawca wystąpił do organizacji związkowych z prośba przedstawienia propozycji uregulowania tej sprawy. W dniu 11.08.2010r w swoim piśmie związki zawodowe przedstawiły swoje stanowisko. Sprawa do dzisiaj nie została uregulowana.
Tym samym naruszono zapisy ustawy z dnia 24.06.1983r. o społecznej inspekcji pracy, ustawy o związkach zawodowych art. 26,
Jednocześnie prosimy o kontakt przed rozpoczęciem kontroli w celu omówienia innych równie ważnych spraw, których ta kontrola powinna także dotyczyć. Numery kontaktowe to: 502 122 066, 608 338 524, 32 719 12 04.




Nasze

Sprawy














P oniżej zamieszczamy pisma dotyczące spraw którymi ostatnio się zajmowaliśmy:
RADA KRAJOWA ZZDR PKP
03-734 WARSZAWA ul. WILEŃSKA 2-4



Po zapoznaniu się z Projektem Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wykazu stanowisk bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego, prowadzących określone rodzaje pojazdów kolejowych oraz pojazdy kolejowe metra i warunków, jakie powinny spełniać osoby zatrudnione na tych stanowiskach proponuje zgłosić następującą poprawkę:W § 23.1 po punkcie 2 dodać 3 o treści – "Testy, o których mowa w punkcie 2 powinny być udostępnione do wglądu w jednostkach organizacyjnych nie później niż 30 dni przed terminem egzaminu okresowego." Pozostałe punkty zmieniają kolejność.
Uzasadnienie: już z samej nazwy - egzamin okresowy, wynika, że jest on innej wagi niż egzamin kwalifikacyjny. Ma on za zadanie jedynie sprawdzić poziom wiedzy pracownika i nie musi być traktowany tak rygorystycznie jak egzamin kwalifikacyjny. Dlatego możliwość zapoznania się z testami, bez odpowiedzi, pozwoli pracownikowi na spokojne przypomnienie sobie wiadomości, które on już posiada, bez zbędnego stresu.


Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP
przy ZLK Tarnowskie Góry
Przew. Janusz Walosczyk




Pan Dyrektor
ZAKŁADU LINII KOLEJOWYCH
w TARNOWSKICH GÓRACH

Międzyzakładowa Komisja Rejonowa Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP przy Zakładzie Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach wyraża oburzenie z powodu nie otrzymania pisma IZES 5040-02/2010.Dzięki temu uniemożliwiono nam zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsce.
Odnosząc się już do samego pisma dotyczącego czasowego zawieszenia, na zmianie nocnej, obsady stanowiska dyżurnego ruchu pomocniczego na nastawni dysponującej GŁ w stacji Gliwice Łabędy wyrażamy stanowczy sprzeciw.
Jest to posterunek o dużym natężeniu ruchu. Stosuje się tam całodobowe zamknięcia i ruch jest prowadzony jednotorowo. W związku z koniecznością obsługi czterech bocznic zachodzi potrzeba wykonywania wielu jazd manewrowych, co przy niekorzystnym układzie torowym jeszcze się podwaja, ponieważ pociągi trzeba dzielić. Czasowe zawieszenie pracy dyżurnego ruchu pomocniczego będzie miało zdecydowany wpływ na pogorszenie tak warunków pracy, jak i bezpieczeństwo prowadzenia ruchu pociągów.
Pracownicy nie mogą ponosić ujemnych skutków nieodpowiedzialnej polityki kadrowej Zarządu Spółki PLK. Dlatego zmniejszanie ilości nadgodzin poprzez zmniejszanie obsady posterunku kosztem zdrowia pracowników, bezpieczeństwa pasażerów i przewożonych towarów jest argumentem nie do przyjęcia.
MKR ZZDR PKP przy ZLK Tarnowskie Góry nie wyraża zgody na zawieszenie obsady stanowiska dyżurnego ruchu pomocniczego na nastawni GŁ w stacji Gliwice Łabędy.


Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP
przy ZLK Tarnowskie Góry - przew. Janusz Walosczyk