PRACOWNICY ZAKŁADU LINII KOLEJOWYCH
W TARNOWSKICH GÓRACH
|
Koleżanki i Koledzy informujemy, iż Decyzje Nr 76 i 77 z dnia 06.09.2010r. dotyczące posiłków regeneracyjno-wzmacniających oraz profilaktycznych zostały podjęte przez Pana dyrektora bez konsultacji i zgody niżej podpisanych organizacji związkowych.
Dlatego całą odpowiedzialność za ich wdrożenie i realizację ponosi pracodawca. My chcemy przypomnieć obowiązujące zasady ich przyznawania:
Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia28 maja 1996r.
§ 6.
1. Posiłki i napoje wydawane są pracownikom w dniach wykonywania prac uzasadniających ich wydawanie.
2. Posiłki powinny być wydawane w czasie regulaminowych przerw w pracy, w zasadzie po 3 – 4 godzinach pracy.
3. Napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.
§ 7. Pracodawca powinien zapewnić zachowanie odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych przygotowania oraz spożywania posiłków i napojów.
Załącznik Nr 15 Zakładowego Układu zbiorowego Pracy punkt 4 i 5:
4. Posiłek regeneracyjno-wzmacniający wydawany jest w postaci jednego dania gorącego dziennie. Przy braku możliwości wydawania posiłków w takiej postaci, ze wzglądów organizacyjnych bądź z uwagi na rodzaj wykonywanej pracy, pracodawca zapewnia:
- korzystanie z posiłków w punktach gastronomicznych lub
- przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów.
5. Posiłek regeneracyjno-wzmacniający przysługuje wyłącznie w dniach wykonywania prac
wymienionych w ust. 1 i 2.
Z tych regulacji prawnych wynika, wprost, iż wzmiankowane posiłki muszą być dostarczane pracownikom zatrudnionym na posterunkach ruchu, działkach monterskich oraz schroniskach w dniu wykonywania ich pracy. Nie wcześnie i nie później. Dlatego prosimy Was Koleżanki i Koledzy abyście tych zapisów przestrzegali.
|
Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP ZLK Tarnowskie Góry Przew. Janusz Walosczyk
PRZEWODNICZĄCY Zarządu Zakładowego Z.Z.K.ŚL. TARNOWSKIE GÓRY Jan Bednarek
|
Przewodniczący ZOZ NSZZ "SOLIDARNOŚĆ" ZLK Tarnowskie Góry Leszek Paca
ZWIĄZEK ZAWODOWY KOLEJARZY Pracowników Automatyki i Telekomunikacji w Tarnowskich Górach Przewodniczący Mariusz Hajduk |
Spór ten nałożył się na pewien niedowład organizacyjny który spowodował, iż w miesiącu październiku, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, wiele pomieszczeń, posterunków ruchu jest bez ogrzewania bo ma niesprawne kotły CO. Do tego, co wykazały
i potwierdziły przeglądy stanowisk, przez ten rok niewiele zrobiono w celu polepszenia warunków pracy. To samo dotyczy usterek w urządzeniach, które czasami trwają parę lat, co ma znaczący wpływ na pogorszenie tak warunków pracy, jak i poziom bezpieczeństwa prowadzenia ruchu pociągów. Przy braku możliwości porozumienia organizacje związkowe wystąpiły do Państwowej Inspekcji Pracy.
|
Tarnowskie Góry 20.10.2010r.
|
INSPEKTOR PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY OKRĘGOWEGO INSPEKTORATU PRACY w KATOWICACH ul. GRANICZNA 29
|
1. Międzyzakładowa Komisja Rejonowa Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP przy
Zakładzie Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach.
2. ZOZ NSZZ „Solidarność” PKP S.A. PLK Zakład Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach.
3. Związek Zawodowy Kolejarzy Śląskich Zarząd Zakładowy PKP PLK S.A. Zakład Linii
Kolejowych w Tarnowskich Górach.
4. Związek Zawodowy Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP przy Zakładzie Linii
Kolejowych w Tarnowskich Górach.
wnioskują o przeprowadzenie kontroli w tut. Zakładzie w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 26.06.1974 z póź. zmianami Kodeks Pracy, ustawy z dnia 23.05.1991 z póź.
zmianami o związkach zawodowych. Naszym zdaniem pracodawca naruszył zapisy tych ustaw ja i również zapisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28.05.1996r. w sprawie profilaktycznych
posiłków i napojów, oraz Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników PKP PLK S.A.
W tutejszym Zakładzie Linii Kolejowych Tarnowskie Góry powołano, zgodnie z zapisami KP, Komisję BHP. Jednak, naszym zdaniem istnienie tej komisji jest fikcją. Opinie przez nią formułowane nie są brane pod uwagę przez Pracodawcę, a wnioski nie są realizowane, jeżeli już to w znikomym zakresie.
W wyniku zmian organizacyjnych, czego efektem było połączenie ZLK Tarnowskie Góry i ZLK Gliwice nastąpiła konieczność uregulowania wydawania posiłków profilaktycznych
i regeneracyjno-wzmacniających. Wzmiankowana komisja BHP korzystając ze swych uprawnień w dniu 29.03.2010r. przedstawiła swoje stanowisko. Pan Dyrektor nie wziął go pod uwagę
i w dniu 26.05.2010r. przedstawił swoje propozycje zmian. Organizacje związkowe w swoim wystąpieniu w dniu 26.05.2010r. podtrzymały swoje stanowisko i negatywnie zaopiniowały propozycje w/w zmian. Mimo to Pracodawca w swoich decyzjach Nr 76 i 77 z dnia 06.09.2010r. podjął jednostronnie, bez konsultacji tych dokumentów i bez poinformowania organizacji związkowych o ich wdrożeniu, decyzję o ich realizacji.
Tym samym naruszono zapisy KP art. 23712, 23713, ustawy o związkach zawodowych art. 23, art. 26, oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28.05.1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów § 5.
Organizacje związkowe po powzięciu informacji, na skutek skarg pracowników, o wdrożeniu w/w decyzji w swoim Stanowisku w dniu 27.09.2010r. po raz kolejny negatywnie odniosły się do w/w dokumentów i wskazały nieprawidłowości, oraz przypomniały zasady obowiązujące w trakcie wydawania tych posiłków. Mimo to Pracodawca nie wydajne ich w sposób wskazany
w Rozporządzeniu Rady Ministrów i Załączniku Nr 15 ZUZP. Tym samym naruszono zapisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28.05.1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków
i napojów § 1, 2, 5, 6, 7, oraz Załącznika Nr 15 ZUZP.
Kolejnym tematem są warunki pracy. W przeciągu roku wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, czy
to w formie pisemnej, czy też w rozmowach bezpośrednich, na konieczność poprawy warunków pracy, które w wielu miejscach naruszają podstawowe zasady BHP. W miesiącu sierpniu
i wrześniu dokonano przeglądu stanowisk pracy przy udziale SIP i służby BHP.
Protokoły pokontrolne potwierdziły nasze wystąpienia i wskazały wiele nieprawidłowości
z zaleceniami ich usunięcia w określonym terminie. Nie zostały one wykonane. Takim jednym
z wielu przykładów jest brak wymiany uszkodzonych kotłów CO, co przy obecnych temperaturach spadających w nocy poniżej zera jest nie do przyjęcia.
Osobnym tematem jest nie usuwanie usterek w urządzeniach sterowania ruchem kolejowym przez okres, czasami, paru lat, takim przykładem jest nastawnia dysponująca w Chorzowie Starym. Czy też nie przestrzeganie zapisów w Regulaminach Technicznych i zmuszanie pracowników do pracy w pojedynczej obsadzie na posterunkach wieloosobowych. Takie działania mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo prowadzenia ruchu i zarazem znacznie pogarszają warunki pracy.
Tym samy Pracodawca narusza swoje podstawowe obowiązki.
W związku z reorganizacją i połączeniem ZLK Tarnowskie Góry i ZLK Gliwice nastąpiła konieczność ujednolicenia i uregulowania występujących różnic, jakie były w obu zakładach dotyczących zryczałtowanego miesięcznego wynagrodzenia SIP.
W dniu 03.08.2010r. pismem IZPRa–0703/10/10 Pracodawca wystąpił do organizacji związkowych z prośba przedstawienia propozycji uregulowania tej sprawy. W dniu 11.08.2010r w swoim piśmie związki zawodowe przedstawiły swoje stanowisko. Sprawa do dzisiaj nie została uregulowana.
Tym samym naruszono zapisy ustawy z dnia 24.06.1983r. o społecznej inspekcji pracy, ustawy o związkach zawodowych art. 26,
Jednocześnie prosimy o kontakt przed rozpoczęciem kontroli w celu omówienia innych równie ważnych spraw, których ta kontrola powinna także dotyczyć. Numery kontaktowe to: 502 122 066, 608 338 524, 32 719 12 04.
|
|